logo.png

!-Strefy roślinne na Ziemi-!

"Przyroda nie zna nagrody ni kary,zna tylko konsekwencje" R.Ingersoll Jest: 18 Lipca 2024menu Indexmenu Lasy strefy


Umiarkowanej
menu Strefa Morza


Śródziemnego
menu Tajga i Tundramenu Sawanny Afrykańskie


i Pustynie
menu Góry Europymenu Las Równikowymenu Autor stronyTAJGA I TUNDRA

       Tajga to największy las świata! Wiecznie zielony, rośnie w szerokościach geograficznych, gdzie panuje wyjątkowo niska temperatura: między Morzem Arktycznym na północy i formacjami roślinnymi drzew zrzucających liście rozciągającymi się bardziej na południe. Zajmuje ogromne połacie na Syberii i w Kanadzie.

        Tajga, lub inaczej las borealny, składa się prawie całkowicie z takich drzew iglastych jak: jodły, modrzewie, sosny, świerki oraz (tylko w Ameryce Północnej) choina. Lokalnie występują drzewa liściaste kilku rodzajów, takich jak: brzozy, osiki, i olchy. Na tym obszarze gleba pozostaje zamarznięta przez większą część roku. Nie zawiera więc wody w stanie ciekłym, a w konsekwencji soki nie mogą krążyć w roślinach. Aby móc żyć w takich warunkach klimatycznych, drzew iglaste mają liście zmodyfikowane w postaci igieł, wypełnione są żywicą chroniącą przed zimnem i wysuszeniem. Niektóre gatunki tych drzew, jak modrzew, gubią igły w zimie.

Tundra

        W miarę jak posuwamy się na północ, zbliżając się do tundry, drzewa lasu borealnego stają się coraz niższe. Tajga ustępuje miejsca tundrze. W rzeczywistości nie istnieje między nimi wyraźna granica. W strefie przejściowej liściasta tundra (tzw. lasotundra) zajmuje miejsce zwartego lasu. Występują w niej na przemian gołe przestrzenie, krzewy i kępy drzew. Właściwa tundra zajmuje ogromny pas ziemi otaczający morze Arktyczne, pomiędzy strefą wiecznych lodów polarnych a tajgą. Szerokość tundry jest różna: w Skandynawii - bardzo wąska, natomiast w Kanadzie i na Syberii ciągnie się kilkaset kilometrów. Tundrę, pas pofałdowanych równin, porastają różnorodne mchy, porosty, rośliny zielne (mak arktyczny, skalnica), krzewy oraz karłowe drzewa, głównie brzozy.

image image
Modrzew Europejski Świerk

 

Ekologia - Copyright 2002 - 2007 Marcin Mirończuk. Strona o strefach roślinnych na Ziemi. Kontakt - maly_m3@o2.pl

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!