logo.png

!-Strefy roślinne na Ziemi-!

"Przyroda nie zna nagrody ni kary,zna tylko konsekwencje" R.Ingersoll Jest: 18 Lipca 2024menu Indexmenu Lasy strefy


Umiarkowanej
menu Strefa Morza


Śródziemnego
menu Tajga i Tundramenu Sawanny Afrykańskie


i Pustynie
menu Góry Europymenu Las Równikowymenu Autor stronySTREFA MORZA ŚRÓDZIEMNEGO

       Krajobraz śródziemnomorski kojarzy się z palącym słońcem, z zapachem tymianku i lawendy... Ten region o dużym nasłonecznieniu charakteryzuje się gorącym i suchym latem i słabymi opadami deszczu przez pozostałą część roku. W tym środowisku przeważa roślinność doskonale przystosowana do suszy.

       Region śródziemnomorski był niegdyś pokryty rozległymi przestrzeniami leśnymi, rozciągającymi się od Hiszpanii po Liban. Dzisiaj ten tak typowy dla rejonu las rośnie już tylko w nielicznych miejscach, został bowiem nadmiernie wyeksploatowany przez człowieka, zniszczony częstymi pożarami i zdewastowany przez owoce. Przeważają w nim drzewa dwóch gatunków o wiecznie zielonych liściach: dąb ostrolistny i dąb korowy. Towarzyszą im w zależności od rejonu inne drzewa o trwałym ulistnieniu, takie jak dąb Quercus coccifera, pinia i sosna taurydzka.

Makia - Zarośla Krzewów Wiecznie Zielonych

        Na glebach zasobnych w krzem las dębowy bardzo silnie zmniejszony został stopniowo zastąpiony niską i bardzo bujną roślinnością - makią. Nie rośnie tam żadne wysokie drzewo, natomiast występują liczne krzewy i krzewiki wysokości do 2 m: jałowiec, wrzos, mącznica, mirt, rozmaryn, pistacja kleista, chleb świętojański, wilczomlecz, oleander, wawrzyn.

Garig

        Garig związany jest również z degradacją lasu pierwotnego. W odróżnieniu od makki rozwija się on zwłaszcza na glebach wapiennych, gdzie tworzy bardzo rozproszoną formację roślinną. Nazwa "Garig" pochodzi od jednego z najbardziej rozpowszechnionych gatunków dębów Quercus coccifera, zwanego także po francusku "garrigue". Inne występujące tam rośliny to: tymianek, rozmaryn, szałwia, lawenda, a także różne gatunki czystków i wilczomleczów. Jest to roślinność stosunkowo delikatna, trudna do odnowienia przez ponowne zasianie i bardzo podatna na pożary.

 

image image image
Mimoza Wstydliwa Mirt Jałowiec

 

Ekologia - Copyright 2002 - 2007 Marcin Mirończuk. Strona o strefach roślinnych na Ziemi. Kontakt - maly_m3@o2.pl

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!