logo.png

!-Strefy roślinne na Ziemi-!

"Przyroda nie zna nagrody ni kary,zna tylko konsekwencje" R.Ingersoll Jest: 29 Marca 2024



menu Index



menu Lasy strefy


Umiarkowanej




menu Strefa Morza


Śródziemnego




menu Tajga i Tundra



menu Sawanny Afrykańskie


i Pustynie




menu Góry Europy



menu Las Równikowy



menu Autor strony



LAS RÓWNIKOWY

        Niesłychana plątanina gałęzi i lian, półcieni ożywiony tysiącem niepokojących odgłosów, duszna, przepojona wilgocią atmosfera - ogromny las równikowy jest jednym z najbardziej wrogich człowiekowi miejsc. Czyż nie nazywa się go "zielonym piekłem"?

        Las równikowy dzieli się na trzy główne strefy usytuowane po obu stronach równika: w Ameryce Ĺšrodkowej i Południowej (z Amazonią), w centrum i w zachodniej Afryce oraz w Azji dżungla indomalezyjska sięgająca nawet do północnych i wschodnich rejonów Australii. Las równikowy rośnie w strefach, gdzie prawie przez cały rok występują obfite opady (strefa deszczy zenitalnych) i gdzie stale panuje wysoka temperatura. Regiony te znajdują się w pobliżu równika, nie zaznaczają się więc wyraĹşne pory roku: panuje tam wieczne lato. Dlatego las równikowy jest wiecznie zielony. Poplątane rośliny łączą się lub obejmują w tak szybkim tempie, że tworzą zwartą całośą. Wydaje się, że nic nie ulega zmianie.

Bogactwo Bujnej Roślinności

        W nadzwyczaj korzystnych dla siebie warunkach roślinnośą charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością. W basenie Amazonki doliczono się ponad 23 000 gatunków, w Malezji ponad 2500 różnych drzew (we Francji występuje ich zaledwie kilkadziesiąt!). Roślinnośą ta występuje w kilku piętrach począwszy od najniższej rosnącej przy ziemi słabo wybarwionej roślinności, gdyż jest tam bardzo ciemno, aż po wierzchołki wielkich drzew, prawdziwych olbrzymów, osiągających wysokośą 40 m, a niekiedy przekraczających nawet 60 m. Gleba lesów równikowych nie jest głęboka, toteż wysokie drzewa wytwarzają grube korzenie podporowe pozwalające im przymocowaą się do największej powierzchni. Ich pień jest na ogół cienki i pozbawiony gałęzi do wysokości 20 m. Drzewa są oplecione lianami. Niektóre z nich duszą drzewo, w tedy same z kolei służą za podporę wszystkim roślinom rosnącym na gałęziach lub w zagłębieniach kory: mchom, porostom, paprociom i roślinom kwiatowym (zwłaszcza storczykom).

Ekologia - Copyright 2002 - 2007 Marcin Mirończuk. Strona o strefach roślinnych na Ziemi. Kontakt - maly_m3@o2.pl

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!