logo.png

!-Strefy roślinne na Ziemi-!

"Przyroda nie zna nagrody ni kary,zna tylko konsekwencje" R.Ingersoll Jest: 18 Lipca 2024menu Indexmenu Lasy strefy


Umiarkowanej
menu Strefa Morza


Śródziemnego
menu Tajga i Tundramenu Sawanny Afrykańskie


i Pustynie
menu Góry Europymenu Las Równikowymenu Autor stronySAWANNA

        Bezmiar wysokich traw pozłacanych słońcem, gdzieniegdzie drzewa i krzewy - tak wygląda sawanna pokrywająca dużą część Afryki na południe od Sahary.

        Sawanna występuje w klimacie gorącym, gdzie są długie okresy suszy. Zajmuje szczególnie duże obszary w Ameryce Południowej i w Australii, a największą powierzchnię - sawanna w Afryce. Tam też jest najbardziej różnorodna. Na południu, na granicy bujnego lasu równikowego, zaczyna się strefa przejściowa - sawanna lesista. Rośnie tam mało traw, teren pokrywają niewielkie, gęsto rosnące drzewa. Powyżej rozciąga się sawanna drzewiasto-krzewiasta, zajmująca rozległy obszar porośnięty drzewami i odosobnionymi kępami, gdzie przeważa baobab, jak również palmy, wilczomlecze i akacje. Potem drzewa i krzewy rzedną, występują głównie trawy olbrzymie. W reszcie w pobliżu pustyń (Sahara, Kalahari) sawanna ustępuje stopniowo miejsca wysuszonemu stepowi, gdzie rośnie już tylko skąpa roślinność: kępy suchych traw oraz ciernista i skarlałe krzewy.

image

Sawanna

 

Pustynie

        Pustynie to rejony, gdzie deszcz pada jedynie sporadycznie w ciągu roku. Jednakże kilku roślinom udaje się przystosować do takich warunków. Jedne mają bardzo szybki okres wegetacji: wystarczy najmniejszy deszcz, aby wytworzyły nasiona w ciągu dziesięciu dni. Inne zachowują podziemne organy, z których wyrasta kilka liści, a następnie kwiatów, gdy spadnie deszcz. Spotykamy więc na Saharze takie rośliny trawiaste jak Aristida pungens i kilka gatunków z rodziny janowca.

Wreszcie niektóre rośliny przeżywają susze, magazynując wodę w łodygach, tak jak kaktusy występujące szczególnie licznie w strefach pustynnych Ameryki Środkowej i Północnej.

image image
Baobab Akacja
image image
Opucja Kaktus Karnegia
Ekologia - Copyright 2002 - 2007 Marcin Mirończuk. Strona o strefach roślinnych na Ziemi. Kontakt - maly_m3@o2.pl

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!